Telefonultau reviews

Rating distribution

Reviews

About

Multumita.

Am comandat un Samsung Galaxy S4 pentru sotul meu,pe banii lui.
Merge impecabil,inclusiv Whatsapp sau alte aplicatii.

pret ff bun.
trustpilot stars

Pe afara-i vopsit gardul...

Am cumparat de la ei trei telefoane : un Galaxy S2 si un Galaxy S plus in Decembrie 2011 si un Nokia 808 in Noiembrie 2012. La vremea respectiva eram convins ca telefoanele cumparate sunt necodate si libere de retea, pentru ca domnii de la Telefonultaueu asa se lauda pe siteul lor. Niciunul din cele trei nu a venit in cutie sigilata din fabrica. Exact peste sigiliul original era aplicat un "sigiliu" constand dintr-o banda scotch semitransparenta (ca sa se poata citi avertizarea de pe sigiliul original cum ca daca sigiliul este rupt sa nu accepti coletul.(sic!)), personalizata cu mottoul (nou.ieftin.bun.) si cu numele firmei.
La Galaxy S2, am observat in momentul cand l-am pornit ca are instalate niste aplicatii de la Vodafone in limba spaniola,pe care nu le puteam dezinstala, dar cum telefonul functiona normal, si nici eu nu stiam mai nimic despre codari si decodari de telefoane, mi-am zis ca nu ma deranjeaza prea tare si l-am acceptat ca atare. Problema a aparut acum cateva zile, cand datorita faptului ca mergea mai greu si se bloca destul de des, am hotarat sa-i dau un factory reset,sau pe romaneste revenire la setarile din fabrica. Am efectuat operatiunea cu succes, si la un moment dat mi-a aparut un mesaj ca este disponibila o actualizare de soft. I-am dat sa o faca, si dupa ce a terminat am devenit fericitul posesor al versiunii de Android 4.1.2. Pana aici toate bune si frumoase. In momentul in care am introdus cartela SIM ,mi-a cerut codul PIN de deblocare SIM pentru retea. Pai de ce, ca doar telefonul pe care l-am luat e necodat in nici o retea?
Am sunat la TelefonulTau sa le cer ajutor. Am sunat de mai multe ori la toate numerele de telefon afisate pe site, pana cand intr-un tarziu o reprezentanta a sexului frumos a binevoit sa-mi raspunda. I-am explicat ce problema am si mi-a spus ca singura solutie e sa trimit telefonul la ei in service. Am insistat,spunandu-i ca-mi puteau spune mie acel cod de deblocare ca sa-l introduc singur si rezolvam problema.(am vazut pe net ca sunt siteuri romanesti care-ti pot furniza pe baza IMEI-ului si bineinteles contra cost acel cod de deblocare in retea). Am intrebat-o de ce mi se cere acel cod daca telefonul a fost cumparat ca liber de retea. Mi-a spus cu candoare ca e vina mea ca am facut singur actualizarea de soft in loc sa-l trimit la ei in service pentru asta. Am tot insistat ca nu e vina mea, ca telefonul trebuia sa fie liber de retea si necodat, ca sunt luat de fraier,etc si la un moment dat posesoarea vocii de la "celalalt capat al firului" mi-a inchis telefonul in nas. Probabil ca individa a auzit si ea pe la TV de notiunea de "satisfactie a clientului", si constatand ca are de-a face cu un client care nu prezinta astfel de simptome, a decis ca e mai bine sa nu se complice.
Super firma ! Deci pentru orice actualizare de soft trebuie trimis telefonul la Ploiesti, sa te lipsesti de el pentru cateva zile cat dureaza pana vine inapoi, ca asa vor tovarasii de la TelefonulTau, ca altfel cica pierzi garantia. Aberant ! Eu oricum n-aveam ce pierde intrucat telefonul iesise din garantie de o luna, si nici nu-mi convenea sa ma lipsesc de el pentru cateva zile, asa incat am decis sa nu mai am de-a face cu ei si am rezolvat problema la un service local in cateva minute, bineinteles pe cheltuiala mea.
Ce m-a mai deranjat a fost faptul ca la Nokia 808 stecherul de la incarcator era din acela cu 3 poli ( pentru UK,USA) si i-au atasat ei un adaptor destul de butucanos.
In concluzie, cascati bine ochii atunci cand cumparati de la genul asta de magazine, verificati ca produsele comandate sa aiba sigiliul original si sa fie intr-adevar libere de retea, iar in caz contrar returnati-le si cereti-va banii inapoi.
trustpilot stars

telefonultau.eu sunt TZEPARI !!! Telefoane refurbished, rebuturi reparate,cutie fara sigiliu !!!

Atentie mare! telefonultau.eu sunt tzepari! Eu am patit-o cu ei. Am luat telefon crezand ca-i nou iar cand l-am trimis in service (pt ca a murit dupa 8 luni!) au refuzat garantia pe motiv ca lipseau 3 suruburi. Ei au zis asta! Cum se poate ca un tel nou sa n-aiba 3 suruburi?
Cutia telefonului nu avea sigiliu ci doar o bucata de scoci cu sigla lor. Ei au motivat ca "l-au verificat".
HTC Ro mi-au spus ca ei nu-l au in evidenta si ca este adus din Hong Kong. Vreun rebut pe care l-au reparat si in exterior parea nou.
Recomandare: Nu cumparati de la telefonultau.eu! sunt niste tzepari fara scrupule !!!

AU SERVISARE PROASTA SI IEFTINA

Acum un an jumate am luat de la ei un Sony Ericsson Xperia Mini Pro(SK17i). Dupa cateva luni mi s-a stricat ecranul capacitiv si l-am trimis in garantie. Dupa vreo 10 zile l-am primit inapoi, desi telefonul avea inlocuit DOAR ecranul capacitiv(nu si fata telefonului), am constatat ca REPARATIA A FOST FACUTA IN BATAIE DE JOC, cu urme de lipici pe fata telefonului, o crapatura la marginea de plastic din jurul ecranului, in dreptul butonului "Home" si eticheta de sub baterie desfacuta cu unghia!!!
Bineinteles ca reparatia facuta a tinut cateva luni si apoi s-a dezlipit fata telefonului de tot, l-am trimis din nou in garantie spunandu-le ce s-a intamplat, si l-am primit inapoi in 5 zile relipit. Minunea a tinut iarasi cateva luni si saptamana trecuta m-am trezit din nou ca se dezlipeste fata telefonului. De data asta am facut o plangere scrisa spunandu-le CA NU MAI VREAU ACEST TELEFON REPARAT si doresc sa mi se inlocuiasca cu un echivalent, ei au refuzat si mi-au zis ca de abia la urmatoarea interventie la aceeasi componenta se poate pune problema de asa ceva, si mi l-au trimis inca o data reparat, cu specificatia ca de data asta au schimbat service-ul si ca n-o sa mai am probleme.
Ieri cand ma uit la telefon sa vad cum l-au reparat SURPRIZA...fata telefonului prezenta zgarieturi pe interior, semn clar ca cel care a reparat telefonul, a raschetat cu ceva lipiciul vechi si a pus alt adeziv...
De data asta nu doar ca il voi returna, dar am sunat si la OPC sa le aduc la cunostiinta de aceasta firma.

Nu mi se pare normal ca un telefon pe care am dat 1000RON si de care am avut grija, sa-l primesc in urma interventiilor zgariat, crapat, patat, si cu eticheta dezlipita cu unghia!!!Mentionez ca inca de la prima interventie i-am intrebat daca telefonul nu se poate repara in orasul meu la un service autorizat, ei refuzand cu vehementa aceasta alternativa.

Concluziile le trageti voi...

Multumim ...deocamdata.

Am luat un Iphone 4S la un pret bunicel.Sper sa nu am probleme cu el.
Am mai multi colegi care au mai luat divrese si par ok.

Precomanda

Buna ziua,

Am facut o precomanda pt. smartphon-ul Samsung I9500 Galaxy S4 White Fost si as dori sa stiu cand se va face livrarea telefonului,daca va avea meniul si in limba romana(telefonul va fi adus din germania din cate am inteles de la domnul Barbu Adrian),pretul va fi acelasi facut in momentul plasarii precomenzii sau cel din momentul care va ajunge in magazin?(am inteles ca va scadea pretul cand va ajunge in magazin, pretul fiind unul informativ)
O zi buna va doresc.

Cu stima,
Bejan Iulian

Nu cumparati

NU CUMPARATI

Buna ziua!Si eu am o problema cu cei de la telefonultau,am trimis telefonul in garantie de 2 ori: prima data s-a ars placa de baza si erau pixeli morti pe display,mi-a fost inlocuita placa si displayul, si cand a venit din garantie avea o pata alba in mijloc(am observat-o dupa o saptamana) .L-am mai trimis o data acum o saptamana sa imi fie inlocuit displayul ,mi-a venit sambata cu aceeasi problema,pata alba .Dupa ce am incercat sa ii contactez toata saptamana ,azi au raspuns si au sustinit ca e verificat ,le-am spus ca il trimit si vreau sa imi fie schimbat modelu sau sa imi returneze banii din cauza ca mi-a aparut aceeasi problema de 3 ori si nu au rezolvat-o,iar acestia au refuzat din cauza ca mi-au inlocuit placa de baza si telefonul cica e nou si nu ar trebui sa aiba probleme.In concluzie sunt neseriosi,iar cu garantia de la einu rezolvi nimic
trustpilot stars

Prompti dar nu si demni de incredere

Relatiile cu clientii sunt ok, intrebarile puse primesc raspuns relativ prompt. Cautarea pe site insa e destul de primitiva (nu se poate cauta pe baza de criterii specifice) iar cand se ajunge la comenzi, stimabilii confunda notiunea de "cumpara" cu cea de "indica interesul tau si daca avem telefonul pe stoc ti-l trimitem imediat - daca nu, te amagim saptamana dupa saptamana cu 'de data asta chiar speram sa primim', fara vreo intentie de a face vreun angajament ferm sau macar a recunoaste ca nu stie daca telefonul va mai fi vreodata pe stoc". Daca asta nu te deranjeaza, sunt ok. Daca da, nu te obosi...

Calitate

livrare rapida .telefon sigilat. calitate.recomand

review-urile nu se publica

Eram si eu curios de ce preturile sunt atat de mici la telefonultau.eu. Review-ul meu nu a fost publicat insa cautand informatii am gasit aici si m-am lamurit: telefoane braduite, refurbished, resigilate, refuzate de straini cu mici bube si la preturi prea bune sa fie adevarate. Va multumesc ca nu mi-ati raspuns la intrebarea pusa pe sit. Altfel era sa cumpar de la voi.

de incredere

Am cumparat o singura data de la ei, mai demult, cred ca la sfarsitul lui 2008 sau inceputul lui 2009, am luat un Nokia E51. La telefon mi-au spus ca teelfonul este branduit putin, ca scrie UMTS pe el, le-am zis ca nu este problema si a 2-a zi am primit telefonul. In plus de UMTS mai scris si TIM pe el, insa nu m-a deranjat f tare acest aspect. Am folosit telefonul fara probleme cam 2 ani, cand l-am vandut in stare f buna. Deci marfa buna, pret ok. Recomand!
trustpilot stars

Prompti, se poate cumpara de la ei

Am achizitionat de la telefonultau.eu 2 telefoane iarna trecuta si pot spune ca au fost destul de prompti, atat cat a tinut de ei, insa recomand celor care vor sa cumpere sau au probleme sa ii sune si sa intrebe ce au de intrebat, caci e posibil sa patiti ca mine ca sa faceti comanda pe site la un telefon care nu este in stoc si nici nu va mai fi primit vreodata.

La majoritatea mesajelor scrise mi-au raspuns prompt in aceeasi zi, la unul legat de stoc nu mi-au raspuns si am sunat ca sa ma lamuresc iar la altul legat de scartaiala de la difuzor nu mi-au mai raspuns dar nici nu am mai sunat, am presupus ca e de la carcasa. Nu am avut probleme ulterior cu difuzorul.

O bulina neagra le-as da pentru ca mi-au anulat o comanda fara acordul meu. Comandasem un telefon pe o anumita culoare pe care nu o aveau in stoc si le-am zis telefonic ca mai astept, insa dupa vreo 20 de zile mi-au anulat comanda. Am sunat ca sa ma lamuresc si mi-a spus doamna cu care am vorbit ca au crezut ca nu mai vreau telefonul. Corect mi se pare sa ma fi sunat inainte sa-mi anuleze comanda.
trustpilot stars

O firma pe care TREBUIE sa o respecti!!!!

Buna ziua domnule Oprea Sorin! Dupa cum vedeti atitudinea mea fata de D-voastra s-a schimbat simtitor si sper sa ramana asa. Multumesc fiindca v-ati facut timp ptr a-mi analiza recenzia si sprer ca si domnul Barbu Adrian sa devina cel putin la fel de bun ca D-voatra, daca nu mai bun! Intradevar a lucra cu oamenii este dificil dar sa nu uitam k v-ati ales un job care implica acest lucru si deci trebuie sa faceti multe cmpromisuri ptr a il implini. Referitor la recomandarea Xoom vs Galaxy tab 10.1 as fi tare multumit ca atunci knd veti primi si Galaxy tab 10.1 si il veti analiza, sa imi trimite-ti un mail cu recomandarea la adresa mea de mail. Doresc asa de mult recomnarea D-voastra deoarece nu am folosit niciodata o tableta ci numai laptopul si deci nu prea stiu de ce detalii sa tin cont. Ma intereseaza k internetul sa mearca f bine, fotografierea sa fie f buna deoarece ma ajuta in prezentarea si promovarea produselor si suportul flash sa fie tot la fel de bun!! Va rog ca ptr aceasta recomandare sa nu mai imi faceti trimitere pe blog ci daca se poate trimite-ti un mail! In speranta unei bune colaborari, va multumesc ptr timpul acordat si va doresc o zi buna!!!!

Buna ziua,

Ma bucur ca v-am lamurit.Va rog sa imi trimiteti un email pe contact @ telefonultau .eu si in momentul in care o sa primim o sa postez un articol special pe Blog despre diferenta dintre cele doua tablete si o sa va instiintez.

O zi buna,

Oprea Sorin
(Webmaster TelefonulTau.eu)

NOTA 10

Tin sa precizez ca de cateva luni nu cred ca exista pauza la scoala in care colegii mei sa nu ma dispere cu telefoane.Sunt innebuniti dupa ultimele aparitii si de fiecare data aduc in discutie si siteul vostru de un de am cumparat si eu un KP500 Cookie de curand.

M-au ajutat foarte mult prezentarile video,informatiile de pe pagina respectiva cu zeci de mesaje pro/contra ba mai mult am postat intrebarea : "Ce sa imi iau intre LG KP500 Cookie si Samsung S5230 Star" pe forum si am primit 10 raspunsuri de la persoane diferite in mai putin de o ora.

Servicii EXCELENTE

Este a 3a oara cand achizitionez de pe siteul acesta si trebuie sa precizez ca sunt foarte incantata atat de produse cat si de suportul technic acordat.

Reviewurile sunt de un REAL ajutor.
Tin sa precizez ca sotul meu urmareste saptamanal ultimele aparatii si este incantat de Forum unde discuta diverse.

Numai bine

Atentie! Firma este neserioasa

Am primit un telefon blocat Orange si deblocat, care nu se conecta la Kies, dupa ce in prealabil am fost informat telefonic(de 2 ori) ca telefonul Samsung Galaxy S, NU este branduit

MINCINOSI... au spus sa le trimit telefonul inapoi pt a fi schimbat cu unul nebranduit....am preferat sa ma deplasez personal si acolo surpriza....NU au Samsung Galaxy S nebranduit....am cerut banii inapoi si am fost informat ca in 3 zile mi se livreaza banii in cont :) ce gluma buna...eu platesc CASH si ei au nevoie de transfer bancar sa le acopere minciuna...dupa un mare scandal am primit banii inapoi mai putin 19 Ron livrarea

paguba mea...19 RON + benzina Buc.-Ploiesti + timp + nervi + lipsa TOTALA de incredere in aceasta companie

Am copi dupa factura si chitanta de primire...iar domnilor de la telefonultau...pastrati-va minciunile pt dumneavoastra...nu-si au rostul scuzele si motivatiile

Atentie viitorilor clienti!!!

Daniel Pavel

Buna ziua,

Cred ca exgerati spunand ca ati facut un mare scandal.Cine vrea se poate lamuri si din comentarii si de pe forum:NU SUNT PROBLEME LA SOCIETATEA NOASTRA IN CEEA CE PRIVESTE RETURNAREA BANILOR.Ati fost informat gresit in ceea ce priveste stocul din momentul respectiv dar lipsa d-voastra de incredere nu trebuia sa va forteze sa faceti un drum pana la Ploiesti.Spun acest lucru dupa investigatiile de rigoare asupra cazului d-voastra si va asigur ca era nevoie doar sa precizati ca nu doriti produsul si sa vi se spuna clar daca avem in stoc produsul respectiv asa cum doriti.Nu ati cerut acest lucru si ati preferat sa va anuntati prezenta la Ploiesti unde nu cred ca a trebuit "sa se faca scandal".Oricum vreau sa va asigur ca aveti perfecta dreptate in ceea ce priveste informarea d-voastra despre acest produs si scuzele noastre sunt tardive.Sper sa reusiti sa fiti multumit la alt magazin.NOI VA MULTUMIM PENTRU FEEDBACK DEOARECE NUMAI ASA REUSIM SA IMBUNATATIM SERVICIILE NOASTRE CHIAR DACA CATEODATA INSEAMNA SA INDEPARTAM ANUMITI CLIENTI DE NOI.

Gabriel Trifu - Sales Manager

As dori cateva detalii.

M-am gandit mult si as dori sa comand un samsung galaxy s de pe acest site.Totusi nu sunt sigur de garantie.Daca trimit telefonul cu o problema si vine cu alta trebuie sal trimit din nou la service de unde a plecat si sa suport din nou costurile? Si vreau sa stiu daca telefoanele sunt sigilate fara sa se fi umblat la ele(cel putin seria galaxy s).Nu ma deranjeaza daca n-au meniu in romana.
Multumesc de intelegere.

Buna ziua,

Tin sa precizez ca TrustPilot.ro este un site partener unde cei care au achizitionat de la noi pot sa posteze reviewurie ( parerea lor despre noi dupa ce au achizitionat un produs ) si nu este un sistem de intrebari,pentru care va invit sa folositi adresa noastra de email sau sa postati o intrebare pe forum.

Totusi,o sa va raspund la intrebare de aceasta data.
Toate telefoanele de pe site sunt noi,originale si vin cu garantie 2ani.
Daca aveti probleme cu telefonul ce fac obiectul garantiei il puteti trimite la noi pentru constatare si reparatie,suportam noi toate costurile de transport.

Oprea Sorin
(Webmaster TelefonulTau.eu)

in general sunt OK

Am observat ca au destul de des probleme cu site-ul. Eu incerc de 1 zi sa comand un telefon. Dar cand vreau sa adaug in cos orice telefon imi da o eroare spunand ca pagina a fost mutata. Daca astazi nu isi revine site-ul... o sa imi cumpar telefonul din alta parte.

O amica si-a cumparat telefon de la ei si i-au scris gresit numele pe garantie. Cu toate ca factura telefonului si pe factura de la Fan Curier era corect scris.
Din cate stiu nu ar trebui sa fie probleme. pentru ca garantia tine de telefon nu de cumparator.

am dat 5 stele pt ca:
I-am sunat in legatura cu factura si mi-au trimis imediat pe mail o noua factura completata corect.

Extraordinari! Seriosi! 10+

Am facut comanda pt un Nokia E75 miercuri seara, joi dimineata am fost sunat pt confirmare, iar vineri pe la pranz am primit produsul. Nou nout, original, neatins. Nota 10+. Chiar nu am ce sa le reprosez. Tot ceea ce pot spune e ca o sa-i recomand cu incredere mai departe. Va salut cu respect Mihai I, Slatina.

foarte seriosi si amabili

am comandat de pe acest site 3 ipad uri, mi au ajuns foarte repede sigilate cu factura si garantie. amabilitatea domnisoarelor de la call center m au facut sa revin cu o noua comanda pentru un iphone 4. cu aceasta ocazie doresc sa i multumesc si domnului sorin oprea pentru sfatul dat in vederea alegerii telefonului..

SC ViGAFON SRL Details

About this company

TelefonulTau.eu - Cele mai ieftine si cele mai noi telefoane mobile !

Visit Telefonultau

Contact information

Call us on: 0734.850.595
We live here: ALEEA STRUNGA,NR.2,BL39,SC.B,AP.44
100283 Ploiesti
Romania

Trustpilot's Commitment

Trustpilot is committed to ensuring better online shopping experiences for everyone, which means we work hard to fight fake reviews. Find out more.

If you notice fake reviews on this company profile, we want to hear about it. Please contact Trustpilot here.

Trustpilot Subscriber

This company subscribes to Trustpilot Business services. Read more about our services for companies here.

No companies can delete or otherwise censor reviews.