Oktal.ro reviews

Rating distribution

Reviews

About

evitati oktal

service EXECRABIL, nu am intalnit asa ceva pana acum.
am cumparat un produs defect pe 31.12.2013 si din cauza ca nu am avut toate componentele, nu m-am grabit si nici nu am gasit ce voiam, am incercat instalarea pe 17.02.2014.
am observat pini indoiti la socket si m-am prezentat cu placa fara sa mai merg mai departe. (se poate strica procesorul prin scurtcircuitare).
nu am verificat socketul pentru ca avea un capacel pe care scria sa nu se desfaca pana in momentul instalarii procesorului. intr-adevar, greseala mea este ca am avut incredere in ei, probabil asa cum ar fi avut multi dintre noi.
bineinteles ca ei s-au folosit de greseala mea, ca orice magazin de DUZINA si pe care nu il intereseaza clientii, ci doar banii lor si doar pentru moment.
am incercat sa merg mai sus decat service-ul, am ajuns chiar la directorul general, dar degeaba, se pare ca asta e politica lor.
in trecut avusesem problema si cu un dvd writer care nu se mai deschidea, cica merge daca bag o agrafa sau un ac in orificiul de avarie.
asta este nivelul de la oktal!
fugiti cati puteti de ei.

ps: am fost la un service care mi-a indreptat pinii, dar tot nu porneste placa - mi-a masurat cateva piese domnul de acolo, a fost foarte dragut si mi-a spus ca cipul de pe placa video este defect.
prin urmare, cei de la oktal vand piese defecte sau returnate defecte de catre alti clienti.

rusine, oktal!
trustpilot stars

Seriosi cu o mica scapare

Am comandat un procesor, o placa de baza, si un monitor de la ei.

Mi-au venit "rapid si furios". A se lua ca pe un compliment.
Procesorul si placa de baza functioneaza la parametrii normali.

In schimb, cu monitorul am avut o problema si am decis sa-l trimit la garantie.Este vorba de boxa stanga, care un noise extrem de deranjant.

Am completat un formular online catre departamentul de garantii, specificand problema. Am primit raspuns la ora (4:37), despre pregatiriile pe care trebuia sa le fac cu monitorul (ambalare + adaugare certif garantie+factura). I-am intrebat dupa 1 ora (5:47), la ce ora/data ar trebui sa ma astept sa vina curierul (dat fiind faptul ca era un monitor, era evident faptul ca-l folosesc, cred?). Nu am primit raspuns nici pana acum (a doua zi de la incident).

Ce mi s-a parut o scapare este lipsa informarii cu privire la data/ora cand va ajunge courierul sa ridice pachetul. Curierul a ajuns pe la ora 19:40, si ma telefoneaza, suparat ca eu nu eram pregatit, eu fiind la sala. Fugi de la sala, ambaleaza monitorul cum poti (am reusit sa deteriorez capacul cutiei in graba mea).

Astazi am fost pe la ei sa duc si niste cabluri (vga, audio) pe care uitasem sa le trimit cu curieratul, au fost amabili si mi-au spus ca monitorul nu ajunsese inca - mai pe seara ar trebui sa ajunga.

Astept feedback pe email/ telefonic, fiindca le-am lasat 3 mesaje. O sa revin cu update.
trustpilot stars

Magazin online foarte bun, recomand cu incredere !

Am vrut sa cumpar un telefon si am fost foarte tentat de multimea de oferte online. Dupa o cautare pe diverse forum-uri de specialitate mi-am dat seama ca trebuie sa cauti anumite elemente de identificare pentru ca un magazin sa fie de incredere. Preturile foarte bune dar si prezenta elementelor de siguranta (adresa reala - chiar si o harta, datele firmei, atestat AMRO 2010, Magazin de incredere trusted.ro, posibilitatea de cumparare in rate) dar si transportul gratuit, m-au facut sa aleg acest magazin si nu am nici un regret. In plus produsele au la un pret rezonabil. Am primit coletul in provincie cu doar putin peste 24 de ore de la plasarea comenzii.
In concluzie recomand si cu siguranta voi reveni cu placere pe acest site !!!

retur 30 de zile

Am comandat un laptop HP Elitebook 8570w ptr ca aveam nevoie de un calculator portabil cu ecran foarte bun si o placa video profesionala.

Prima "surpriza" a aparut atunci cand a trebuit sa confirm comanda, am fost intrebat sec: "sunteti sigur?". M-au crezut abia dupa ce le-am spus ca ma interesasesm in prealabil despre produs. A trebuit sa ma justific ce si cum.

Anyway, produsul a sosit ok insa l-am testat rapid si am realizat ca ecranul era sub orice critica. Placa video era ok insa acel laptop avea un ecran no-name, made pe vapor. Luminozitatea era sub orice critica, la fel si contrastul, astfel incat am decis sa-l trimit inapoi, in aceeasi zi.

Si de-aici a inceput aventura ...

Inainte de a-l trimite, am comunicat cu ei pe email, comunicare care a decurs ok.
L-am trimis cu un curier rapid insa a durat 2 zile pana ca cei de la Oktal sa receptioneze produsul.
Odata ce au primit produsul, n-am mai comunicat atat de ok. A durat cateva zile pana mi-au trimis un acord de retur (o hartie din care reiese ca-mi vor livra banii in cont in max 30 de zile).
Dupa alte multe zile, am aflat ca, inainte de a-mi returna suma platita, oamenii de la service (sau de la magazin, n-am inteles exact) asteapta sa primeasca "ok-ul" de la alt departmanet, Au acolo un fel de birocratie bine pusa la punct, pe care nici ei nu o inteleg :)
Cert este ca dupa aproximativ 22-23 de zile au primit ok-ul insa eu n-am vazut nici pana astazi vre-un ban in cont.
Inca nu a trecut acel termen legal de 30 de zile, termen care se apropie insa cu pasi repezi (mai sunt 2 zile). De asemenea, mentionez ca intr-un caz similar, Emag.ro a returnat banii in 2 zile

PS: cumparati de la cine vreti, insa eu n-as mai incerca Oktal.ro nici in ruptul capului :)
trustpilot stars

servicii jalnice, staff prost crescut

Luna trecuta am comandat un notebook Lenovo + o memorie RAM suplimentara (Corsair 4 GB 1600 Mhz DDR3). Toate bune si frumoase pana cand notebook-ul a inceput sa dea BSOD-uri, freez-uri. Reinstalat sistem de operare, drivere, la fel. Am decis returnarea produsului ca defect deoarece era in termenul legal de 10 zile de retur. Dansii au decis ca acesta trebuie testat si au constatat ca produsul nu are niciun defect, incercau sa ma convinga sa-l primesc inapoi (astfel se ducea si termenul de 10 zile). Am insistat sa fie dus pe retur si atunci mi-au dat o bomba: in termen de 30 de zile voi primi banii. Ba mai mult cei din staff-ul Elka Oktal duc lipsa de cei 7 ani de acasa si au un comportament demn de santierul de constructii. Stiu ca aceste este termenul legal, insa o companie serioasa ar trebui sa se miste ceva mai repede. Emag de exemplu da banii pe loc. Nu recomand sub nicio forma, se misca greu cu livrarea produselor, retururi greoaie, o companie neserioasa care isi trateaza jalnic clientii!

Nu cumparati de la ei

Personalul cu care am vorbit la telefon este extrem de prost crescut, au vorbit cu mine ca si cum ar fi trebuit sa stiu lucrurile pe care le intreb, cand colo tocmai de aia sun, pentru ca am nevoie de lamuriri, nu? Poti gasi produse bune daca esti tratat ca un gunoi. Motiv pentru care niciodata n-o sa aleg aceasta firma

Aproape bine

Am comandat un laptop de la ei, pretul imbatabil (30% sub cel mai mic pret de pe price.ro). Am fost sunat a doua zi si mi s-a spus ca "scula" este desigilata (din anumite motive) dar totul este intact, daca accept conditiile sa cumpar asa sau nu, intrucat era ultimul exemplar. Am zis da. A venit, cel putin vizual nu parea umblat, totul a fost OK. Este a doua oara insa cand cumpar de la ei, prima data cu ani in urma, si atunci a fost OK.
Nu am fost nevoit insa sa apelez la garantie, unde se pare ca sun ceva probleme cam pe la toti furnizorii...
trustpilot stars

Personal neglijent, care nu stie sa asculte si sa empatizeze cu clientul.

Intentionam sa fac o comanda in valoare de 6199 lei in data de 07.03.2013 in jurul orei 17.00, ambele produse existand in stoc furnizor ( este vorba de 2 firme serioase Lenovo si Toshiba). Am sunat in prealabil astfel incat sa nu am surprize ca nu exista produsele la furnizori. mi s-a spus sa fac cont sa plasez comanda, iar ulterior voi fi contactat, pasul final urmanad sa fie palte pe card.
Am plasat comanda la 17.32 am fost contactat si am incercat sa fac plata, moment in care site-ul mi-a afisat mesajul card expirat. am telefonat si mi s-a comunicat ca voi primi a doua zi un raspuns cum pot face plata.
la 10.25 am sunat (programul de lucru am aflta incepe abia la 9.30 si am fost intampinat cu o pelaida de false obiectii (abia am inceput programul, n-am avut timp sa ma interesez, colegii de la contabilitate nu sunt aici etc) dar si de un limbaj nepotrivit. Mi s-a spus deasemenea fiind vineri 8 martie ca pot intra in posesia produselor chir sambata 9 martie si sa nu ma impacientez . La ora 14.00 abia mi s-a spus ca trebuie sa sun la banca proprie. Mesajul card expirat, insemna de fapt ca trebuie sa inrolez cardul la romcard s.a pentru plati online( operatiune pe care alte site-uri o rezolva simplu indrumandu-te cu link direct catre romcard.sa.).
La ora 14.15 am platit comanda (6199 lei nu 2 lei) la ora 15.00 am primit confirmarea si promisiunea ferma ca marti voi primi produsele adica sambata se vor aduce de la furnizor, luni 11.03.2013 vor pleca spre mine si marti 12.03. le voi avea, eu putand sa urmaresc numarul de expeditie pe site.
Marti 12.03 m-am hotarat sa intru pe site sa aflu numarul de expeditie pentru a putea contacta curierul si negasind nr respectiv am dat din nou telefon la sediu sa aflu unde trebuie sa caut acest nr in istoricul comenzii.
Dupa ce nu mi s-a raspuns la intrebare ( de catre alta persoana la fel de obraznica) am fost interogat cum ma numesc si mi s-a spus ca produsele desi au venit sambata de la furnizor s-a sarit peste ziua de luni si astazi seara vor fi trimise urmand sa ajunga maine. Cand am amintit promisiunea de a primi marti cel mai tarziu comanda am fost indrumat sec sa ma adresez prin e-mail reprezentantului de vanzari ??? ( ca si cum eu nu cu compania Elka-Oktal am in derulare o tranzactie al carei pret deja l-am achitat). Numarul de AVB nu am cum sa-l vad pentru ca nu exista !!!???
Maine trebuie sa plec din localitate si nu stiu daca se vor tine de cuvant sau nu.
Riscul si nervii consumati ( datorat minciunilor si lipsei elemenatre de costumer service) nu justifica pretul cu 50 ron / total comanda mai mic fata de un site concurent.
Scriu acest mesaj cu speranta ca voi primi produsele comandate.....

promptitudine...

am cumparat de black friday un laptop de la 24 de milioane redus la 14...l-am primit in 24 de ore...super multumit!
EdKode found this review useful

Reply from ELKA OKTAL Group

Multumim pentru feedback. Ne bucuram ca sunteti multumit!
Va asteptam oricand sa reveniti.
trustpilot stars

Servicii, asistenta si livrare impecabila in 48h din stoc producator, inclusiv sambata exact cum e specificat si pe website-ul lor.

Am achizitionat un laptop DELL N7720 impreuna cu un rucsac, mouse Razer Abyssus si mousepad Razer Goliathus Control Alpha. Review-urile de aici, preturile cele mai mici si faptul ca accepta PayPal ca modalitate de plata m-au determinat sa ii aleg. Am plasat comanda joi la pranz, in mai putin de jumatate de ora am fost contactata telefonic pentru a mi se confirma daca produsele aflate in stoc furnizor (pt acestea livrarea se face a 2a zi) sunt disponibile, si sambata au fost la mine, eu fiind in Iasi.
Diferenta de pret a fost enorma comparativ cu alte site-uri de vanzari IT. La ei am gasit laptopul la promotie de la 3299 RON la 3099 RON. Aceeasi model cu aceeasi configuratie, pe alte site-uri pleca de la 3799 RON, plus ca mi-au oferit si 4GB RAM cadou.
Am avut ghinionul ca mouse-ul sa fie defect din fabrica. Sambata am facut o solicitare la service, luni dimineata in jur de ora 10 am fost contactata telefonic pt a stabili cand sa trimita curierul sa ridice produsul de la mine de acasa, fara niciun cost din partea mea, 2h mai tarziu acesta a sosit si mouse-ul a fost trimis inapoi la ei. Au constatat defectiunea in termen de 3 zile, a durat atat deoarece mouse-ul a trebuit a fi trimis mai departe la service-ul producatorului, ulterior am fost contactata pt a opta pt banii inapoi sau alt produs. Am ales un mouse Logitech G300 si o pereche de casti ThermalTake in-ear. Acestea au fost la mine a 2a zi fara niciun cost de transport din partea mea. Sunt mai mult decat multumita de calitatea serviciilor oferite, seriozitate si preturile incredibil de mici! Atat domnisoarele de la departamentul vanzari cat si domnul de la service au fost foarte draguti si amabili. Recomand cu cea mai mare caldura cumparaturile de la ei.
EdKode found this review useful

Reply from ELKA OKTAL Group

Va multumim ca ne-ati scris. Asa cum era de asteptat evenimentul de service s-a rezolvat cat mai rapid cu putinta, in avantajul Dumneavoastra si speram ca acum este totul in regula si sunteti multumit. Va stam la dispozitie cu informatii si detalii, oricand veti avea nevoie.
Va asteptam sa reveniti la Oktal!
trustpilot stars

Sunt f. mulțumit de serviciile oferite :-)

Am achiziționat un Router wireless TP-Link TL-WR2543ND.
Livrare promta, fara probleme, colet sigilat etc.
Va felicit pentru serviciile oferite :-)

Reply from ELKA OKTAL Group

Va multumim pentru aprecieri si va asteptam oricand cu placere!

foarte bine

am comandat de la aceasta firma din considerentele:
in primul rand pentru ca am avut posibilitatea achitarii cu cardul, online, in sistem de rate.
in al doilea rand trebuie sa apreciez promptituinea si seriozitatea celor de la aceasta firma. tranzactia a decurs perfect, asa cum isi doreste orice client. bravo!

Reply from ELKA OKTAL Group

Speram ca si pe viitor veti reveni si va multumim pentru aprecieri. Dupa cum ati punctat si Dumneavoastra, facilitatile oferite, promptitudinea si seriozitatea cu care ne tratam clientii sunt printre cele mai importante in relatia cu Dumneavoastra, clientii Oktal.
trustpilot stars

servicii foarte bune si rapide

produsul comandat a ajuns in 24 de ore.foarte multumit de seriozitate.felicitari

Reply from ELKA OKTAL Group

Multumim si va asteptam oricand sa reveniti!

Servicii ok,produse ok,recomand.

Am cumparat un laptop Dell super,sunt multumit atat de produs cat si de rapiditatea cu care am intrat in posesia acestuia.

Multumim pentru recomandare!
Va asteptam sa reveniti cu aceeasi incredere.

Foarte seriosi !

Sunt foarte multumit de serviciile voastre, Recomand cu incredere !

Firma serioasa si prompta

Am achizitionat un telefon mobil prin comanda pe internet, au rezolvat prompt comanda si a doua zi am primit produsul
trustpilot stars

Am primit produsul imediat, insa putin mai greu cu colaborarea.

Am primit produsul imediat, pretul era mai buna decat concurenta, insa au fost niste probleme la comunicarea cu agentul de vanzari, care nu prea s-a descarcutat in a-mi raspunde la intrebari.

comanda rapida

Serviciile sunt bune, preturi corecte si calitatea ok. A durat putin pana am primit telefonul de confirmare a comenzii, insa dupa acest telefon, am primit coletul a doua zi.Recomand fara nicio retinere.

Comanda mea la Oktal

Sunt total multumit atat cu serviciile firmei cat si al curieratului!

Destul de bun

De timpul de livrare am fost foarte multumita, cat si de modul in care s-a realizat. Un lucru m-a uimit insa, comandasem un telefon si toate instructiunile de utilizare ce le-am gasit in pachet erau intr-o limba straina, nici macar in engleza nu era scris nimic.

ELKA OKTAL Group Details

About this company

Laptop, notebook, calculatoare, aparate foto, componente IT, accesorii si periferice, electronice si electrocasnice la cele mai bune preturi numai la OKTAL. In magazinul nostru gasiti mereu promotii si reduceri noi!

Visit Oktal.ro

Computer & Accessories

Electrical goods

Electronics

Trustpilot's Commitment

Trustpilot is committed to ensuring better online shopping experiences for everyone, which means we work hard to fight fake reviews. Find out more.

If you notice fake reviews on this company profile, we want to hear about it. Please contact Trustpilot here.

Trustpilot Subscriber

This company subscribes to Trustpilot Business services. Read more about our services for companies here.

No companies can delete or otherwise censor reviews.